S rozvojem optického průmyslu přicházejí výrobci optických skel s novými materiály, které umožňují lepší korekci optických aberací a poskytují tak možnost vyššího obrazového výkonu jednotlivých přístrojů.
Velkou skupinou těchto nových materiálů jsou skla s příměsí fluoridu, která mají nízkou disperzi („rozptyl“ barev) i při vysokých indexech lomu. Výrobci ve snaze zdůraznit tento vyšší obrazový výkon dávají svým přístrojům přídomky LD (Low Dispersion Glass), ED (Extra Low Dispersion), FL (Fluorite Lens) a HD (High Definition Glass).
Toto značení není nijak standardizováno, a tak se výrobci v označování liší, přestože principiálně jde o totéž.
Výhody soustav s fluoridovými skly
Soustavy s fluoridovými skly oceníte ve složitých světelných podmínkách – typicky ostré sluneční světlo na sněhu či proti vodní hladině.
Zatímco při pozorování přístrojem se standardními skly jsou tmavé objekty na přesvětleném pozadí obklopeny více či méně barevnými lemy, fluoridová skla tento efekt výrazně potlačují, takže na tmavém objektu vystoupí jemné detaily a správné barevné podání.
Na obrázku je pohled na větve stromu proti obloze. Vlevo objektivem se standardními skly, vpravo s fluoridovými.
Optické soustavy obsahující elementy z krystalického fluoridu vápenatého (CaF2, tzv. fluorit) který má mimořádné optické vlastnosti, jsou pak samostatnou kapitolou vyhrazenou přístrojům s nejvyššími optickými nároky.